Vybočený palec: Príčiny, Prevencia a Liečba

Máčanie si nôhHallux valgus, označovaný aj ako vybočený palec, je deformácia chodidla zapríčinená kĺbom na palci, ktorý je vypuknutý do vnútornej strany. Táto choroba je charakterizovaná ako bočná odchýlka metatarsofalangeálneho kĺbu a vnútorná odchýlka palca. Nenachádza sa tam žiadne abnormálne tkanivo alebo rastúci nádor. Vyčnievajúci hrboľ skrýva hlavne hlavu prvej záprstnej kosti.

Príčiny haluxov

Presná príčina tejto choroby je stále neznáma. Používanie nesprávnej obuvi môže byť jednou z nich: štúdia ukázala, že u ľudí s obuvou akú nosia v západných krajinách, je vyšší výskyt práve spomínanej deformity. Na druhú stranu, ľudia z Ázijských krajín väčšinou nosia sandále, a teda sú menej náchylní na vybočený palec, resp. jeho vývin. Taktiež to môže mať niečo spoločné s dedičnosťou, vďaka desaťročiam nosenia nevhodnej obuvi. Podporné štruktúry chodidla sa zdajú oslabené, a to vedie k tejto zdravotnej poruche.

Ženy sú náchylnejšie k tomuto problému pre nosenie zle padnúcej obuvi, akou sú tesné  špicaté topánky na vysokých podpätkoch. U ľudí trpiacich nesúmernosťou nôh, zraneniami z minulosti alebo artritídou sa môže formovať vybočený palec.

Príznaky a symptómy

Jasným signálom pri hallux valgus je hrboľ na kĺbe palca na nohe. Hrboľ sa môže taktiež tvoriť aj na kĺbe malíčka. Tento typ vykĺbenia sa nazýva šípovitá noha.

Vo väčšine prípadov haluxy nezapríčiňujú žiadne problémy, no ak áno, môžu spôsobovať miernu až silnú bolesť nohy.

Prevencia

Bolesť je hlavnou príčinou, prečo ľudia, ktorých sužuje táto deformita vyhľadávajú lekársku pomoc. No ako raz pacient zažil bolesť, tento stav je väčšinou už nevratný a jediné čo sa dá vykonať je manažment bolesti. Práve preto je preventívna prehliadka tak dôležitá. Ak myslíte, že máte haluxy alebo sa často vyskytuje vo vašej rodine, navštívte vášho ortopéda. Je dôležité vedieť, že hallux valgus je progresívny. To znamená, že sa to bude postupom času zhoršovať. Nosenie nesprávnej obuvi to ešte zrýchli. No perfektne padnúca obuv alebo topánky so širokou špičkou môžu spomaliť vývoj tejto deformity, alebo ju dokonca zastaviť.

Preto je obzvlášť dôležité tento problém nezanedbať a začať ho riešiť už pri objavení prvých príznakov. V nasledujúcej kapitole sa dozviete o možných riešeniach tohto problému. Avšak pri zanedbaní a ignorovaní Vám ostanú už len náročnejšie riešenia. Vo väčšine prípadov ide potom o operačné odstránenie vybočeného palca.

Samostatnou kapitolou sú cviky, ktoré môžete vyskúšať bez akejkoľvek investície a rizika. Určite stoja za vyskúšanie, aj keď názory na ich efektívnosť sa rôznia. Skúste cviky, ktoré môžete nájsť v nasledujúcom videu:

Týmito cvičeniami si posilníte svoje chodidlá a zastavíte zhoršovanie stavu. Nemusíte sa teda báť, že sa časom nevyhnete operácii.

Liečba symptomatického vybočeného palca

Bolesť vybočeného palca môžete upokojiť nesteroidnými antiflogistikami akými sú, napríklad: ibuprofen, panadol, atď. Bolesť môžete zmierniť ponorením nôh do zimnej vody, no niektorým pacientom pomáha aj teplá voda.

Na zákazku vyrobené protetika, ortézy a korektory tiež pomáhajú pri prevencii bolestivých záchvatov. Pomáhajú taktiež špeciálne chrániče, dlahy a topánky so širokou špičkou.

Ak všetky bezoperačné liečebné praktiky už ďalej nepomáhajú, začnite rozmýšľať nad operáciou. Odporúča sa minimálne invazívna operácia. Je to bezpečnejšie, zahŕňa minimálnu bolesť a opuchliny, rekonvalescenčný čas je krátky, skôr budete stáť na nohách a zanechá to takmer neviditeľnú jazvu.

Leave a Reply