Kŕčové žily, ste v ohrození?

Žena v sukniUrčite ste počuli o Ľuďoch trpiacich kŕčovými žilami, no viete čo vlastné sú a ako sa tvoria?

Stavím sa, že myslíte, že nimi trpia iba starí ľudia a tehotné ženy.

Nie je to pravda. Aj mladým ľuďom, hlavne ženám sa môžu vyvinúť tieto žily nezávisle od veku. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli čo vlastne kŕčové žily sú a či ste v ohrození ich vytvorenia.

Čo zapríčiňuje kŕčové žily?

Čo sú to kŕčové žily

Varixy sú zjednodušene veľké žily, ktoré sú hrčkovité alebo pokrútené. Najviac postihnuté žily sú tie na nohách alebo na chodidlách. Ale môže to byť hocijaká žila na vašom tele. Väčšinou sú kŕčové žily kozmetickým problémom, no niekedy môžu zapríčiňovať bolesť a tlak a môžu viesť k vážnym zdravotným problémom.

Kŕčové žily môžu byť taktiež príznakom iných porúch vašej obehovej sústavy.

Aké sú symptómy kŕčových žíl?

Kŕčové žily trápia približne 25% ženskej populácie a 15% mužskej populácie.

Príznaky a symptómy kŕčových žíl zahŕňajú:

 • Boľavý alebo ťažký pocit na nohách sprevádzaný pálením alebo pulzovaním.
 • Môžete mať svalové kŕče a opuchliny v dolnej časti nôh.
 • Taktiež môžete zažiť intenzívne svrbenie v okolí jednej alebo viacerých žíl.
 • Vďaka kŕčovým žilám môžete prebdieť niektoré noci vďaka bolesti alebo nepríjemnému pocitu prúdiacemu hore a dole vašimi nohami.
 • Častá bolesť nôh pri vstávaní z postele.

Viete že ide o kŕčové žily, pretože sú tmavo fialové, v tvare povrazu, prekrútené a hrčkovité.

Prečo sa u niekoho vyvinuli kŕčové žily?

Cievy a žily v teleFunkcia žíl je tá, aby krv prúdila naspäť do vášho srdca, no žily musia prekonávať zákony gravitácie.

Kontrakcie srdca napomáhajú žilám s prúdením krvi.

Ak vyrastiete, pružnosť žíl sa stratí, čo má za následok zníženie ich schopnosti pumpovať krv naspäť do srdca.

To má za následok zhromaždenie krvi v žilách, čo zapríčiňuje ich preplnenosť a opuchliny. Fialová farba je výsledkom odkysličenej krvi vo vašich žilách.

Tehotným ženám sa môžu vyvinúť kŕčové žily z dôvodu zvýšeného objemu krvi počas tehotenstva. Tok krvi v dolnej časti tela je znížený, nakoľko obehová sústava posiela krv do maternice k podpore rastu plodu. To má za následok výskyt kŕčových žíl na nohách.

Čo zvyšuje moje riziko vývinu kŕčových žíl?

Ako ste už čítali vyššie, existuje mnoho dôvodov. Avšak konkrétne okolnosti zvyšujú riziko, niektoré z nich sú:

 • Nadváha. Extra záťaž na vašom tele spôsobuje väčší tlak na vašu obehovú sústavu a to často vedie ku kŕčovým žilám.
 • Dedičnosť. Aj keď neviete nijako ovplyvniť rodinnú históriu, viete pravidelnými prehliadkami minimalizovať šancu vzniku varixov. O tom budeme diskutovať nižšie v článku.
 • Sedavý spôsob života. Viac ako státie celý deň na nohách, 8 hodín sedenia za stolom pridá extra tlak na vaše žily ako krv sa zhromažďuje pri nečinnosti.
 • Státie na dlhý čas. Častý výskyt varixov je u predavačiek nakoľko majú prácu, ktorá vyžaduje státie na malom priestore.
 • Tehotenstvo. Tehotenstvo je najbežnejšie obdobie pre ženu k vývinu kŕčových žíl, hlavne pre váhu navyše a množstva krvi potrebnej pre bábätko. No pozitívne je, že veľa žien svoje kŕčové žily stratila do niekoľkých mesiacov od narodenie bábätka.
 • Pravidelná zápcha. Zápcha pridáva nadmerný tlak vašej obehovej sústave. To vedie k hemoroidom (ide vlastne o kŕčové žily) a kŕčovým žilám na nohách.

Čo urobiť k zmierneniu symptómov? Pomôže špeciálny krém?

Áno, kŕčové žily môžu byť otravné a bolestivé, no tu je niekoľko tipov ako od nich uľaviť.

 • Vždy keď je to možné, nadvihnite si nohy. To dodá odpočinok ventilom vo vašich nohách. Zatiaľ čo pozeráte televíziu, podoprite si nohy. Ak môžete, nadvihnite nohy postele tak aby strana s vankúšom bola nižšia. Dokonca zdvihnutie o 2″ dokáže pomôcť.
 • Sledujte si váhu. Prebytočná váha znamená prácu navyše pre vaše srdce a žily. Ak si budete držať primeranú váhu pre vašu výšku a stavbu tela, nebudete pridávať extra záťaž vašim žilám.
 • Masírujte si nohy ráno a večer k pomáhaniu cirkulácii krvi. Strávte aspoň 3 minúty 2-3 krát denne masážou. Pomôžete tým cirkulácii krvi. Pri masírovaní môžete vyskúšať aj krém na kŕčové žily.
 • Konzumujte jedná bohaté na vlákninu, ako napríklad: 100%tný celozrnný chlieb, čerstvé ovocie, zmes uvarenej a surovej zeleniny. Častá zápcha namáha vaše žily. Okrem hemoroidom, zápcha spôsobuje aj kŕčové žily na nohách.
 • Obmedzte príjem soli. Ak konzumujete jedlá s množstvom soli, zadržiavate si vodu v tele. Voda pridáva váhu navyše, a teda máte dojem nadváhy.
 • Ak máte sedavé zamestnanie, alebo zamestnanie vyžadujúce dlhé státie, skúste sa prechádzať aby ste pomohli obehovej sústave. Občasná masáž je tiež vítaná.
 • Noste kompresné alebo podporné pančucháče. Ak ste tehotná, určite sa pozrite po podporných pančucháčoch pre tehotné ženy. Budú mať vyššiu kompresiu na vaše nohy s jemnou podporou pre vaše bruško. Taktiež v obchodoch nájdete kompresné ponožky v rôznych veľkostiach a môžu ich nosiť ženy ako aj muži.

Možnosti liečby kŕčových žíl

Mnoho ľudí trpiacich kŕčovými žilami sa ich chce zbaviť či už z kozmetických dôvodov alebo pre bolesť, opuchliny a zdravotné faktory zodpovedné za ich vznik.

Aké sú možnosti liečby?

Sklerotizácia

Operácia a nástrojeSkletotizácia je často používaná na nebolestivé metličkové alebo kŕčové žily. Je to jednoduchá procedúra vykonávaná v ordinácii. Injekcia roztoku (väčšinou fyziologický roztok) je vpichnutá priamo do metličkových alebo kŕčových žíl. To podráždi žilu a vytvorí opuchlinu, potom sa spoja cievne steny a skolabujú. Žila sa po čase rozpustí. Očakávajte zmenu farby žily a konečné rozpustenie a úplné zmiznutie po 2 rokoch.

Pri tomto zákroku pocítite iba jemnú bolesť, a trochu svrbenia alebo pálenia a niekedy kŕče. Procedúra si bude vyžadovať niekoľko návštev v závislosti od počtu žíl. Každá schôdzka s doktorom bude trvať okolo 1 hodiny.

Tepelné alebo laserové odstránenie

Aj tepelné aj laserové odstránenie sú veľmi podobné sklerotizácii, no v prípade tepelného odstránenia sa využíva elektrický prúd a v prípade laserového odstránenia sa používa svetelný lúč lasera k utesneniu a rozpusteniu kŕčových žíl.

Zákroky môžu byť prevedené v ordinácii no často sa vykonáva v špeciálnych klinikách alebo v nemocnici na ambulancii.

Operačne

Operácia sa väčšinou vykonáva pri žilách, ktoré sú hrčovité alebo pokrútené. Rez sa urobí na oboch oblastiach slabín a v blízkosti lýtok. Žila je vybratá alebo vyrezaná.

V prípade ťažko pokrútených žíl sa môže urobiť niekoľko rezov a žily sa vyberú po častiach. Nakoniec sa rezy spoja a zošijú. Stehy sa väčšinou odstránia po 10 dňoch.

Nohy sa obviažu elastickou bandážou a postupne sa uvoľňujú po dobu 4-6 dní.

Operačný zákrok sa vykonáva na operačnom sále a môže vyžadovať prenocovanie v nemocnici.

Ak chcete vedieť viacej o možných komplikáciách, tak si prečítajte túto odbornú štúdiu.

Ktorá liečebná možnosť je najlepšia?

Nad odpoveďou na túto otázku môžete s vašim lekárom iba polemizovať nakoľko každý prípad je unikátny. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti sa pozrie na váš lekársky záznam a na stav vašich kŕčových žíl.

Procedúry na tejto stránke nemajú v úmysle diagnostikovať, liečiť, zahojiť alebo slúžiť ako prevencia nejakej choroby.

Ak máte otázky alebo obavy o vaše kŕčové alebo metličkovité žily, navrhujeme navštíviť vášho doktora nakoľko nie sme náhradou za ich starostlivosť.

Leave a Reply